Soroban nedir?

 

Soroban

 

Soroban, Japonya’da çok uzun zamandır hesap yapmak için kullanılan bir araçtır. Japoncada ‘そろばん’ ya da ‘算盤’ diye yazılır. 

Son yıllarda, sorobanın hesaplama aracı olarak kullanımının yanı sıra, yetenek geliştirme aracı olarak eğitimsel etkisine de dikkat çekilmektedir. Ayrıca, yaşlılarda zihinsel yaşlanmanın önlenmesinde de etkili olmaktadır.

Soroban’ın kökeni hakkında birçok teoriler vardır. M.Ö. Mezopotamya, Mısır ve Yunanistan v.b. yerlerde kullanılmış olan ABAKÜS’ün sorobanın orjinali olduğu söylenilmektedir.

Bu yerlerden biri olan Çin’de kullanılan ‘SUANPAN’ adlı araç, 16.yüzyılda Çin’den Japonya’ya geçmiştir.

Çin’den gelmiş olan araç, 16 sayısını esas alan sisteme göre (bir sırada beşlik boncuk iki tane ve birlik boncuk beş tane) idi ama Japonya’da geliştirilerek 1930’lu yıllarda şimdiki haline (bir sırada beşlik boncuk bir tane ve birlik boncuk dört tane) getirilmiştir. Çin’de ‘SUANPAN’ denildiğinden dolayı Japonca da ‘SOROBAN’ denilmiştir.

Japonya’da Soroban kullanılarak yapılan eğitim yani Soroban Eğitimi, çocukların yeteneklerinin gelişmesine yardım etmektedir. Bu eğitimi alan Japonlar, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’nın hızlı ekonomik gelişmesinde rol oynamışlardır.

Soroban Eğitiminin etkileri ile ilgili sol menüdeki ‘Soroban Eğitiminin Etkileri’ bölümüne bakınız.

 

 


RSS FEED