Soroban Eğitimi’nin Etkileri

Soroban, çocuklar için zekayı besleyen bir oyuncakta sayıldığından, eğlenerek öğrenmeye devam edilebilir. Ayrıca yaşlılarda da uygun Soroban Eğitimi ile zihinsel yaşlanmanın önüne geçilebilir.

1. Duygusal İstikrar

Soroban Eğitimi uygulandığında, beyin ön lobu ile prefrontal bölge denilen bölümlerin aktif çalıştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Günümüzdeki beyin bilimi araştırmalarına göre, bu prefrontal bölge, düşünme ve yaratıcılıkla ilgili sorumlu beyin merkezi olarak kabul edilir. Duygusal istikrarı, bir olaya karşı yaklaşımı, niyeti ve isteği, gerçekte harekete geçiren kontrol kulesi rolünü üstlendiği de söylenmektedir. Yani Soroban Eğitimi’nin, öğrenme hevesi ve isteği, duygusal istikrar v.b. özellikleri de artırdığı söylenebilir.

2. Konsantrasyon Gücünü Yükseltme

Soroban Eğitimi’ne devam edildiği takdirde, konsantrasyon gücü de gittikçe yükselir.

Japonya’da çocuklarını Soroban kursuna gönderen ebeveynlerden en çok duyulan etkilerden bir tanesi ‘Konsantrasyon gücünün artması’dır. Kısa bir süre içinde çok fazla sayıyla yapılan çalışmayı Soroban ile yapmanın kazanılan bir yetenek olduğu söylenebilir.

3. Sebat Gücü

Soroban Eğitimi, öğrenmeye karşı sebat gücünü artırır. Sadece süreklilik göstermek değil, doğru ve atak bir şekilde uygulamakta Soroban Eğitimi’nin çalışma hedefi olduğundan, doğruluk, ataklık v.b.konularda, Soroban ile birlikte kişinin edindiği kazançlardan olacaktır.

4. Zihinsel Yaşlanmayı Önleme

Japonya’da eskiden beri ‘Parmaklar ; vücudun dışa çıkmış beynidir.’ denilir. Parmak ucu ile Soroban kullanarak, istem dışı beyin uyarılabilir.
Hem vücut hem beyin kullanılmadıkça güçsüzleşir. Ama aksine ne kadar kullanılırsa o kadar genç ve dinç kalınır.
Son yıllarda, Japonya’da yaşlılar için Soroban Eğitimi’nin yaşlılardaki etkileri, ilgili odağı olmuştur. WakuWaku&Soroban ,Japonya da bu konuda bir lider şirket olarak kabul görmektedir.

 

 


RSS FEED